Hipotroidi Ve Beslenme

İnsanların kilo vermek için denediği birçok yol vardır. Bazıları, kilo almamak için çok az yemek yeme yolunu benimser ve yediklerine çok dikkat eder. Buna karşın ya hiç kilo veremez, ya da çok az kilo verir. Çevresindekilerin yorumu ise genellikle şu şekildedir: “Beslenme programına uymuyor, kaçamaklar yapıyor.”

Oysa tiroid hormonu “metabolizma hızımızı” belirleyen ana hormondur. Tiroid bezesinin yetersiz hormon salgıladığı durumlarda metabolizma yavaşlar ve şişmanlık ortaya çıkar. Hipotroidi hastalığı olan bir kişinin metabolizma hızı % 35-40 oranında düşer. .Hipotiroidi tedavisinde önemli olan diğer unsurlar ise kişinin hastalık özgeçmişi (hipertansiyon, gut, böbrek, kalp, mide rahatsızlıkları…), yaşam biçimi, var olan beslenme kültürü ve kullanmakta olduğu (özellikle mide ve depresyon) ilaçlarıdır. Bu nedenle de bu tip hastalar, mutlaka bir endokrinoloji doktoru tarafından kontrolden geçmeli, ardından da bir diyetisyene başvurmalıdırlar.Hipotroidi hastaların diyet tedavisinde 15 yıldır tecrübesi ile Diyetisyen Hatice Karslıoğlu Ankara'da diyet danışmalık hizmeti vermektedir.Ulusal ve uluslarası online hizmet için bize ulaşın.

Bize Yazın

Sağlıklı bir diyet için işin uzmanına danışın. Sağlığınızı riske atmayın. Tecrübeli Ankara diyetisyeni Hatice Karslıoğlu ile Türkiye'nin her yerinden online olarak diyet planı yapabilirsiniz.

Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Bu alanı doldurmalısınız