Çocuklarda Obezite

Günümüz de çocuklar da en büyük yaşanılan sorunlardan bir tanesi ise obezitedir.KİBEM’e kilo sorunu ile başvuran çocuklarda, kiloya neden olan fizyolojik bir sorun olmadığı bir doktor tarafından onaylandıktan sonra, “Evin bireyleri daha çok hangi besinleri tüketiyorlar?” , “Sık sık dışarıda yemek yiyorlar mı?” , “Okul kantininde hangi besinler satılıyor?” , “Yemekhanede ne tür yemekler çıkıyor?” gibi sorulara cevap aranır. Danışanın bir çocuk olması gözönünde bulundurularak, sevdiği ve sevmediği besinlerin öğrenilmesi ve sevmediği besinleri sevmeme nedenlerinin araştırılması en önemli aşamadır.

Çocuğun daha önce bir zayıflama programına girip girmediği sorgulanır; dolayısıyla ailenin obezite, beslenme ve zayıflama konusundaki genel bilgisi ölçülür. Danışan çocuğun beslenme ile duygusal yönden bir sorunu olup olmadığını anlamak için bir psikolog tarafından hazırlanmış epikriz raporu istenir. Tüm bu veriler elde edildikten sonra, ailede kilolu biri varsa, onun da çocuğuyla birlikte programa katılması tavsiye ve teşvik edilir. İlk hedef, çocukta yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olan çevresel faktörleri ortadan kaldırmaktır. Bunun için aileden, arkadaşlardan ve okuldan destek istenir. Sağlıklı beslenmeyi çocuğa anlatırken, yaşı dikkate alınarak çeşitli beslenme araçları kullanılır.

Temel hedef çocuğa beslenme önerisi vermek değil, çocuğun yaptığı beslenmeyi ona öğretmektir.Diyetisyen Hatice Karslıoğlu,çocuklar da diyet ve beslenme konusunda Ankara'da ulusal ve uluslarası online hizmet vermektedir. Çocuğunuzun beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız bize ulaşın.

Bize Yazın

Sağlıklı bir diyet için işin uzmanına danışın. Sağlığınızı riske atmayın. Tecrübeli Ankara diyetisyeni Hatice Karslıoğlu ile Türkiye'nin her yerinde online olarak diyet planı yapabilirsiniz.

Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Uygun!
Bu alanı doldurmalısınız
Bu alanı doldurmalısınız