Merhaba…

Ben, yıllarca kilo problemiyle boğuşmuş ve her defasında da büyük uğraşlar sonucu verdiği kiloları fazlasıyla almış bir kişi olarak yaşadıklarımı sizinle paylaşmak istedim… Yıllarca kilolu yaşamış ve bunu kilo aldıkça da takıntı haline getirmiş bir insandım. Taa ki Hatice Hanımla tanışana kadar! Bir çok kereler denememe rağmen sonuçtan memnun kalmadım, hızla kilo verdim fakat diyeti bıraktığım anda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım.

Çevremdeki insanların baskısıyla ve de ailemin desteğiyle kendi başıma bu işi başaramayacağımı anlayıp, bir diyetisyene gitme kararı aldım. Fakat hep diyetisyenlere karşı ön yargılı bir insandım. beni çok sıkacağını, çok aç bırakacağını, belli bir kalıba sokacağını düşünüp her defasında gitmekten vazgeçiyordum. En sonunda kararımı verdim ve her ne olursa olsun bu işin uzmanından bir yardım almaya karar verdim. Aralık ayında KİBEM adı altında ekip halinde çalışan diyetisyen Hatice KARSLIOĞLU’na başvurdum. Bana diyet listesi vermeden önce bir çok kan tahlili yaptırdı, ona göre beslenme listesi vereceğini söyledi. İnanın o kadar ön yargılı gelmiştim ki, kendimi odakar aç kalmaya hazırlamıştım ki verdiği listeyi görünce çok şaşırdım. Listeyi tamamen benim isteğime göre hazırladı ben yine sevdiğim yiyecekleri yedim fakat kilomu da düzenli bir şekilde verdim, hem de aç kalmadan. Bu benim için inanılmazdı. Aradan haftalar geçti ve ben düzenli kontrollerime gittim düzenli kilolarımı veriyordum. Bu durumundan çok memnundum. Listelere uymak istemediğim zamanlarda ara veriyorduk, ben kendi isteğime göre ayarlıyordum yiyeceğimi. Zaman zaman koruma programı yapıyorduk. Artık ben onun iyi bir danışanı, o da benim kilo vermemde iyi bir önderimdi. Kendisinden çok memnundum. Artık biliyordum ki, kilo verme sürecinde tökezlediğim zaman, her an başvurabileceğim bir yardımcım vardı. Bu da bana güven veriyordu. Birkaç ay sonra her şey yolunda gidiyor derken, birtakım sıkıntılarım oldu. Hayat maalesef hep tekdüze yaşanmıyor. Zaman zaman hepimiz sıkıntılı günler geçiriyoruz. Aile olarak başımızdan geçen sıkıntılı birtakım olaylardan dolayı, zor günler geçirdik. Tabii ki bu en çok beni etkiledi. Diyetime bir süre ara vermek zorunda kaldım. Psikolojim bozuldu. Yaklaşık bu durum bir ay kadar sürdü. Bu süre zarfında zaman zaman bocalasam da diyetimi bırakmayı hiç düşünmedim. Sadece geçiçi olarak ara verdim. Bıraktığım zaman, sonucu benim için çok daha kötü olacağının farkındaydım. Bu yüzden Hatice hanımla bu sürede sürekli irtibat halindeydim. Onun desteği ve benim çabalarım sonucunda bu süreci fazla zarar görmeden atlattım. Hatice hanım, bu sürede diyet yaptırmadı sadece beni korumaya aldı. Bu psikolojiyle diyet yapamayacağımı iyi biliyordu. İyiki de öyle yaptı. Birlikte bu süreci başarıyla atlattık.

Sözün özü; iyi ki Hatice hanımla tanışmışım. Bana kendisinden o kadar çok şey kattı ki, ben ondan çok şey öğrendim. Doğru bildiğim çok fazla yanlışlar yapmışım hayatım boyunca. Bunun farkına varmamı sağladı. Doğru ve düzenli bir şekilde nasıl beslenileceğini, aç kalmadan nasıl kilo verileceğini, sadece doğru yiyecek seçimiyle hiç sıkılmadan nasıl daha sağlıklı ve daha ince bir vücuda sahip olabileceğimi kendisinden öğrendim. Şu anda 14 kg verdim. Vermem gereken 8 kg daha var artık inanıyorum ki; kilo vermek insan için bir işkence değil, aksine işi bilen bir uzmanla çalıştığınız zaman bu yorucu sürecin bu meşakkatli yolun çok da zorlanmadan aşıldığını göreceksiniz. Ben buradan herkese tavsiye ediyorum.

Kesinlikle kendi başınıza yaptığımız diyetler kısa vadede mutlu olmamızı sağlıyor. Uzun vadede verdiğimiz kiloları fazlasıyla alıyoruz. Bu da bizim dengemizi alt üst ediyor. Vücudumuzun düzenini bozuyor. Ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu iş için yapmamız gereken sadece doğru adrese gitmek. Gerisi kendiliğinden geliyor zaten. Hatice hanıma ve ekibine buradan çok teşekkür ediyorum. Fizyoterapistiyle, psikoloğuyla ve diğer çalışanlarıyla çok iyi bir ekip çalışması içerisinde. Disiplinli, düzenli çalışma anlayışıyla her zaman başarılı olacağına inanıyorum. İyi ki kendisini tanımışım. Altı aydır kendisiyle çalışıyorum. Altı ay önceki halimle şimdiki halimi gören yakınlarım şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Sanki sihirli bir el değmiş gibi bendeki değişikliğe inanamıyorlar.

Herkese tavsiye ediyorum. Ben beden olarak; hem görsel açıdan, hemde ruhsal açıdan kendimi çok iyi hissediyorum. Bunu bana sağladıkları için KİBEM ekibine sonsuz TEŞEKKÜRLER…