Kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahseder misiniz?
Adım Aleyna Evren, 8. sınıf öğrencisiyim. Aslında ben hep zayıf bir çocuktum. Son 2-3 yılda anormal kilo aldım. Annem ergenlik öncesi kız çocukların ani kilo artışı olabilir diyordu.

Daha önce zayıflamayı denemiş miydiniz? Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?
Daha önce zayıflamayı denedim fakat kendi başıma başarılı olamadım. Çünkü yemek yemeyi çok seviyorum, abur cubura bayılıyorumBen son bir yıldır anneme beni diyetisyene götür diye adeta yalvarıyorum. Annem ısrarla henüz hazır olmadığımı, bunu gerçekten istediğimden emin olmam gerektiğini söylüyordu. Bunu şimdi daha iyi anlıyorum, gerçekten hazır olmadan gitseydim başarısız olacak ve kendimi daha kötü hissedecektim.

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?
Aslında annem bana çaktırmadan araştırıyormuş. Ani kilo alışımın ergenlikle çok da alakası olmadığını, ciddi tiroid ve insulin direnci olduğundan şüpheleniyormuş.Bu konuda uzman birini araştırmış. İnternetten "ergenlik ve diyet " denilince ilk olarak Hatice Karsıoğlu adı gelmiş aramada. Bana ısrarla her diyetisyene gidilemeyeceğini söylüyordu. Bunun üzerine çalışmalarını incelemiş ve ikna olmuş sonra da hemen bir randevu almış.

İlk Görüşmede Dikkatinizi Ne Çekti?
İlk görüşmemizde benden ne istediğimi sordu, ben anlattım sonra annem anlattı şüphelerinden bahsetti. Hatice abla da aynı şeylerden şüphelendi ve bizi bir çocuk endokrinologuna yönlendirdi. Gittik, kan tahlili yapıldı ve şüpheler doğru çıktı, bende hipotiroid ve reaktif hipoglisemi varmış.

Kilo verme sürecinizden bahseder misiniz? Yapmak da zorlanacağınız bir program verildi mi?
Hatice abla bana en çok sevdiğim yiyecekleri sordu ve tamamen benim isteklerim doğrultusunda ilk hafta programına başladık. Ne yalan söyleyeyim biraz zorlandım başlarda. Fakat zor olan diyet listesi değildi çünkü o kadar çok şey vardı ki yemem gereken, yemekte zorlanıyordum.Sadece her şey benim yeme alışkanlıklarımdan farklıydı.

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu'nun kilo verme sürecinde size katkısı veya desteği oldu mu?
Olmaz olur mu? Hatice abla çok anlayışlı, tatlı, beni anlamaya çalışan, yönlendiren, gaz veren, her saat konuşup mesajlaşabileceğim bir uzman. Daha da önemlisi görünüşten çok sağlığı ön planda tutup benim de anlamamı sağladı.

Kilo verme sürecinde çevre desteğiniz oldu mu? Size en büyük desteği kim verdi?
Çevremin çok büyük desteği oldu. En başta annem, ağabeyim, babam, okul arkadaşlarım ( zavallılar :) benim yüzümden kantin yerine yemekhanede yemek zorunda kaldılar, bu arada annem onları tehdit etmiş, eğer destek olmazsanız gebertirim sizi diye :)))

Annemin hazırladığı yemekler gerçekten çok lezzetli oluyor, hiç diyet yemeği gibi değil. 90 gr. tavuk göğsü nasıl bu kadar lezzetli hale getirilir? İnanılmaz ! Ya da o kuru tam buğday ekmeği nasıl bu kadar çıtır,mis gibi kokar tatlandırılır? Hatice abla bana hep, yemeklerimi kendimin hazırlamam gerektiğini, annemin yükünü hafifletmemi söylüyor, evet ben de çalışıyorum, annemin püf noktalarını öğrenmem şart ! Yemek istemediğim her şey yenebilir hale geliyor, sadece üşenmeyeceğiz ve sevgiyle yapacağız :))

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz zamanlar oldu mu?
Motivasyonumu kaybettiğim zamanlar oldu tabi. Hatice abla hemen müdahale ederek o hafta ki programı hemen gevşeterek, çikolata, pizza vs. yiyecekleri de devreye sokuyordu. Bu durum motivasyonumu düzeltiyordu.

Kibem Kişisel Beslenme Eğitim Merkezi bu sürede size neler kazandırdı?
Öncelikle disiplin. Yeme alışkanlıklarımı değiştirdim ve hayat boyu nasıl sağlıklı besleneceğimi öğrendim. Yiyemeyeceğim hiçbir şey yok artık. Çünkü diyet sayesinde insulin direncim ve hipotiroidim kontrol altında. Sadece yemek saati ve miktarı önemli. 4 ay boyunca iskender, mantı, pizza, pide, çikolata gibi sevdiğim her şeyi yedim. Hatta ağabeyim bana "bu nasıl diyet ya senin diyetisyen sana kilo aldıracak" diyordu :)) Bana söylenen her şeyi yaptım, eskiden pek hareket etmezdim, üşenirdim (hoş hala üşeniyorum ama sonuç ortada) şimdi her gün yürümem gerektiğini ve bunun sağlıklı beslenme ve yaşamın bir şartı olduğunu öğrendim...

Aleyna Eren