Çocuklar bir şeyi doğru yaptıklarında ödüllendirilmeyi severler.

Çocuklar ödül söz konusu olduğunda çikolata, pasta, şeker olursa çok mutlu olurlar. Bunu şöyle düşünelim: Markette çocuğunuzla birlikte alışveriş yapıyorsunuz. Çocuğunuzun doğru bir davranışını ödüllendirmek için gözlerinizle raflarda ‘ödül avcılığı’ yapıyorsunuz. Dondurma, çikolata, bisküvi, şeker bölümlerinden uzak durun. Doğruca sebze meyve bölümüne gidin ve çocuğunuzun en sevdiği meyveyi elinize alın. Renginin güzelliğinden, kokusunun hoşluğundan ve lezizliğinden söz edin. Ödül olarak ona en sevdiği meyveyi ödül olarak verin. Çocuğunuz böylelikle sağlıklı yiyeceklerin de ödül olabileceğini öğrenecektir.

Birlikte televizyon izlerken, izledikleriniz üzerine yorum yapın.

Televizyonda izlediğiniz program ve reklamlarda kullanılan pazarlama amaçlı ifade ve görsellere dikkat çekin. Söylenen cazip şeylere karşıt görüşler dile getirin. Çocuklara yönelik pazarlama stratejilerinin bir yönü de çocukların yiyecek firmalarının onların yanında olduğunu düşünmesini sağlamaktır. Bu düşünceye izin vermeyin. Reklamların insanları daha fazla para harcamaya ve tüketmeye özendirdiğini, çocuklarınıza anlayabileceği bir dille anlatın.

Doyduklarını hissettiklerinde çocuklarınızı yemek yemeyi bırakmaya teşvik edin.

Bu alışkanlığı edinmek ebeveynler için zordur çünkü geçmişten pek çok yetişkinin anne babaları onları küçükken tabaklarındakileri bitirmedikleri için azarlamıştır. Günümüzde bu yöntem pek çok çocuk için artık faydalı değildir. Tersine ebeveynler, çocuklarını bebeklikten başlayarak, doyduktan sonra yemek yemeyi bırakması yönünde teşvik etmelidir.

Bebeklik döneminde tüm dikkati yemekte olmalı.

Bebeklik döneminde katı gıdalar verilmeye başlanmasından itibaren yemek yemeyi çocuğunuzun tüm dikkatini verdiği bir iş hâline getirin. Televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurlar, mama sandalyesinden ya da yemek masasından uzakta olsun.

Sabah kahvaltı yapılmalı.

Okula giderken eline kek, meyve suyu tutuşturmak ya da cebine harçlık koyarak kantinden bir şeyler yemesini teşvik etmek yerine, sabahları oturup ailece kahvaltı yapma alışkanlığını kazandırın. Bu alışkanlık ileriki yaşlarında da büyük önem taşıyacaktır.