Bu dönem büyüme ve gelişmenin en yüksek olduğu ikinci dönemdir. Bu dönemde besleyici değeri düşük, yüksek enerjili, fazla yağlı ve tuz içeren yiyecekler yerine, evde hazırlanan çiğ sebze, salata, yoğurt, sütlü tatlıları tercih etmelidirler. Fast food restoranlara arada bir gidilecekse; sağlıklı menü seçimlerine (örneğin; hamburger beraberinde ayran, salata veya meyve suyu iyi bir seçimdir) yönlendirilmelidir. Gençler üzerinde yapılan bir çalışmada, yetersiz sebze ve meyve tüketimi ile zayıf aile iletişimi, aşırı televizyon seyretme, bilgisayar kullanımı ve düşük beslenme bilgisi\r\narasında önemli ilişki olduğu saptanmıştır. Bu yüzden adölesanların; kahvaltıyı atlama, aşırı fast food ve abur cubur tüketme gibi alışkanlıkları, sağlıksız beslenmelerini daha da fazla tetikler. Bu nedenle genç bireylerin beslenmesinde aileler dikkatli olmalıdır.

Anne sütü bebeğin dünyaya geldiğinde alması gereken temel ve tek besindir.Sadece dünyaya gelen bebek için tasarlanmıştır. Bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Anne-bebek bağını kuvvetlendirir. Bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Sadece bebek için değil anne içinde birçok faydası vardır; göğüs kanseri,annede yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve kansızlık (anemi) oluşumunu önler. Anne sütü\r\nuterusun eski haline dönmesine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybından korur.

Bazı çalışmalar yeşil çayın yağ yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir. Kilo kaybı konusunda yeşil çaydan destek almak istiyorsanız günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde içmeniz destekleyici olacaktır; fakat tek başına zayıflatır diyemeyiz. Ayrıca halk arasında kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçla etkileşime girdiği için bu ilacı kullananlara önerilmemektedir.